تبلیغات
علمی وفرهنگی واجتماعی و... - دانشجویان ما چه می شوند ؟
:: دانشجویان ما چه می شوند ؟
                                      بسمه تعالی

مقدمه

هر ساله از شهرستان دشتی ، تعداد زیادی از دانش آموزان پس از گذر از سد كنكور وارد دانشگاهها شده و در رشته های مختلف مشغول به تحصیل می شوند ، رشته هایی چون رشته های مهندسی ،مدیریت ، اقتصاد ،زبانهای خارجی ، پزشكی و . . .

آنچه كه ما در این مقاله به آن خواهیم پرداخت ، حول این مسئله می باشد كه چرا پس از اتمام دوره تحصیل و آماده شدن برای ورود به عرصه كار ،هیچ یك از دانش آموزان دیروز یا متخصصین امروز حاضر به فعالیت در شهر خود یا شهرستان خود - دشتی- نیستند ؟

این مسئله كه موجب بروز بسیاری از مشكلات گردیده ، خود نشات گرفته از برنامه هایی اشتباه است كه تداوم این اشتباهات ، مانع بروزاین توان بالقوه شهرستان در خود شهرستان می شود ،پس نگارنده سعی خواهد كرد ، طی این مقاله ، بسیاری از مسائل حول این بحث را مطرح ساخته تا شاید از جانب مدیران منطقه جهت رفع این مشكل اقدامی صورت بگیرد ،باشد كه شاهد پیشرفت شهرستان دشتی باشیم .

عوامل بروز این مشكل

در رابطه با چرایی رخ دادن این مشكل ، نمی توان عوامل خاصی را بر شمرد ، چرا كه این مسئله طی هجده سال تحصیل دانش آموزان در مدارس شهرستان با كنش هایی از جانب سیستم آموزشی ،محیط ،جامعه ، خانواده دانش آموزان و برخوردها و نگرش هایاكثر افراد رخ خواهد دادكه نهایتا ما شاهد واكنش از جانب دانشجویان خواهیم بود . اما شاید بتوان گفت كه مهم ترین عامل رویداد این مسئله ناتوانی سیستم آموزشی در ایجاد تعهد در دانش آموزان برای بقای فعالیت در شهرستان می باشدوعامل مهم دیگر نبود تضمین برای تامین شغلی مناسب پس از اتمام دوره تحصیلات برای دانشجویان می باشد . علارغم توضیحات  بالا ، می توان این مشكل را در موارد دیگر به بحث گذاشت كه در ادامه به صورت موردی به آنها خواهیم پرداخت و البته این نوشته خلاصه ای از مقاله اصلی نگارنده می باشد و هر یك از موارد مطرح شده خود مقاله ای جدا را می طلبد كه نگارنده در آینده به آنها خواهد پرداخت .

راهكارهایی برای حل مشكل

* ارتقاء سیستم آموزشی از طریق اضافه نمودن كلاسهای فوق برنامه مورد نیاز در رابطه با شهرستان در  مدارس و . . .

* ایجاد برنامه های اقتصادی مولد و در آمدزا به منظور جذب متخصصین

* ایجاد علاقه مندی در دانش آموزان نسبت به ماهیت فعلی شهرستان 

* بومی سازی ساختار سازمانها و ارگانهای شهرستان

* برگزار كردن همایش و سمینار به منظور بررسی موقعیت شهرستان در بخش های مختلف

* فراهم نمودن فرصت تحقیق و پژوهش بر سیستم های حاكم بر شهرستان برای اساتید دانشگاهی ومحققین توسط نهادهای محوری شهرستان

* بالا بردن كیفیت زندگی در شهرستان به منظور جذب تحصیل كرده های بومی ( فرهنگی ،آموزشی ، اقتصادی ، رفاهی و . . . )

* افزایش شناخت نسبت به شهرستان در آینده در دانش آموزان در صورت تحقق برنامه های بالا

* ایجاد امتیاز برای متخصصین بومی شاغل در شهرستان 

* . . .

نتیجه گیری

اگر چه نوشته حاضر خلاصه ای از مقاله ای است كه باید بر آن بیشتر كار كرد و نیز بسیاری از مطالب بیان شده خود مقاله ای جدا را می طلبد كه نگارنده سعی بر تكمیل این مقالات ، به منظور شكوفایی توان بالقوه شهرستان ،خواهد داشت ، ولی با این حال ، باید گفت كه آنچه بیان شد ، ذكر اهمیت جذب نیروهای متخصص بومی به طرق مختلف بود ، چرا كه به عقیده نگارنده ، اگر مدیریت ما در شهرستان متخصص و بومی باشد و نیروهای كار ما دارای تعهد فطری نسبت به كار خویش باشند و سعی بر ادای دینی نسبت به شهرستان خود كه در آن پرورش یافته اند ، داشته باشند ،می توان انتظار داشت كه ما در شهرستان خود در زمینه مسائل اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و . . . به درجات بالایی نائل آییم و شهرستانی پویا در سطح كشور داشته باشیم ، پس در پایان مجددا و موكدا این امر را متذكر می شوم ، كه شكوفایی شهرستان جز با جذب دانشجویان خود شهرستان كه به نیروهای متخصص تبدیل شده اند ، محقق نمی گردد و البته این مسئله منكر حضور نیروهای كارآمد غیر بومی نمی شود و فقط نیاز به استفاده از نیروهای خودی را گوشزد می كند .

پاورقی : به عنوان مثال در راهكار دوم ، می توان از مقاله دكتر مصلح ، استاد دانشگاه خلیج فارس استفاده نمود و بر اساس آن مقاله و مقالاتی مشابه ،برای توانمند نمودن اقتصاد شهرستان برنامه ریزی نمود .

 

 

 

:: نوع مطلب : شهرستان دشتی ,

:: نوشته شده توسط : رضا در چهارشنبه 7 شهریور 1386 و ساعت 08:08 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین